Sprinters lead the charge at Junior World Champs

Britney.JPG

Britney Ford, Junior WK1 200

New Zealand's fast-twitch brigade led the charge on the second day of the junior world canoe sprint championships in Portugal overnight.

Most of the 18-strong team was in action, with five 200m sprint crews progressing to the semifinals in a solid afternoon session.

They were led by Poverty Bay's Kim Thompson, who clocked 44.520secs to finish third in her under-23 K1 200m heat, comfortably making it through to the next round.

Wanganui's Max Brown and Aiden Nossiter were fifth in their under-23 K2 200m heat, Britney Ford was sixth in her under-18 K1 200m heat and Karl McMurtrie (under-18) and Andrew Roy (under-23) both dipped under the 40sec mark in their respective K1 heats, enough to finish seventh and make it through to the semifinals.

Earlier, Rebecca Cole and Briar McLeely narrowly missed making their second A final, after helping the under-23 K4 women into the top echelon yesterday. Needing a top-three finish in their K2 500m semifinal, the North Shore pair were pipped by Kazakhstani pair Kristina Absinskaya and Zoya Ananchenko by just 0.544secs to finish fourth, with Australian and Danish crews taking the first two spots. Cole and McLeely will instead race tomorrow night's B final.

The under-18 men's K4 of Thomas Cole, Toby Brooke, Karl McMurtrie and Alex Bristow also made it through to the B final after finishing sixth in their 1000m semifinal, while Hawke's Bay's Elise Legarth was fifth in her under-18 K1 500m semifinal, good enough to make the C final.

Danielle Currie made the semifinals of the under-23 K1 500m, finishing ninth, while under-18 K2 crew Tess Allen and Cassandra Wilson and under-18 K2 200m crew Thomas Cole and Alex Bristow both finished eighth in the heats.

Tonight's action will see McLeely, Cole, Thompson and Currie chase a medal in the K4 500m A final, while the 200m paddlers all have semifinals.

FRIDAY 24 JULY

#H/S/FLaneTime PortTime NZEventCompetitor(s)Progression/Result
57H178.3019.30J MK4 1000Thomas Cole, Toby Brooke, Karl McMurtrie, Alex Bristow7th in 3.15.332 to semi
60H188.5719.57J WK1 500Elise Legarth6th in 2.07.292 to semi
67H119.3220.32U23 WK1 500Danielle Currie6th in 2.04.256 to semi
78H2310.4521.45J WK2 500Tess Allen, Cassandra Wilson8th in 2.04.532 - out
81H2111.0022.00U23 WK2 500Rebecca Cole, Briar McLeely4th in1.59.000to semi
85-86Semis11.28-11.3522.28J MK4 1000Thomas Cole, Toby Brooke, Karl McMurtrie, Alex Bristow6th in 3.20.880 to B
87-90Semis11.48-12.0322.48J WK1 500Elise Legarth5th in 2.14.748 to C
92-93Semis
12.13-12.1823.13U23 WK1 500Danielle Currie9th in 2.11.228 - out
100-101Semis13.09-13.1424.09U23 WK2 500Rebecca Cole, Briar McLeely4th in 1.56.380 to B
103H1815.002.00U18MK1 200Karl McMurtrie7th in 39.992 to semi
110H4115.352.35J WK1 200Britney Ford6th in 48.16 to semi
119H2316.203.20U23 MK1 200Andrew Roy7th in 39.008 to semi
123H2316.453.45U23 WK1 200Kim Thompson3rd in 44.520 to semi
136H1117.454.45J MK2 200Thomas Cole, Alex Bristow8th in 38.596 - out
141H2318.105.10U23 MK2 200Max Brown, Aiden Nossiter5th in 36.768 to semi

  

SATURDAY 25 JULY 

#H/S/FLaneTime PortTime NZEventCompetitor(s)Progression/Result
146BF19.0020.00J WK4 500Courtney Hoskin, Shani Clark, Elise Legarth, Britney Ford
148BF29.1820.18J MK1 1000Toby Brooke
152CF69.5220.52U23 MK1 1000Kurtis Imrie
157AF110.4121.41U23 WK4 500Briar McLeely, Kim Thompson, Danielle Currie, Rebecca Cole
166Semis915.002.00J MK1 200Karl McMurtrie1-3 to A, 4-6 to B
171Semis115.252.25J WK1 200Britney Ford1-2 + NBT to A
3x3rd, 4x4th, 2x5th BT to B
2x5th, 4x6th, 3NBT to C
177Semis115.552.55U23 MK1 200Andrew Roy1-2 + NBT to A
3x3rd, 4x4th, 2x5th BT to B
2x5th, 4x6th, 3NBT to C
183Semis316.253.25U23 WK1 200Kim Thompson1-3 to A, 4-6 to B
195Semis217.254.25U23 MK2 200Max Brown, Aiden Nossiter1-3 to A, 4-6 to B

 SUNDAY 26 JULY 

#H/S/FLaneTime PortTime NZEventCompetitor(s)Result
197BF
9.0020.00J MK1 200

198CF9.0520.05J WK1 200
199BF9.1020.10J WK1 200
202AF9.2520.25J MK1 200
203AF9.3820.38J WK1 200
206BF10.1721.17J MK2 200
207AF10.2221.22J MK2 200
208CF10.4321.43U23 MK1 200
209BF10.4821.48U23 MK1 200
210BF10.5321.53U23 WK1 200
214AF11.1322.13U23 MK1 200
215AF
11.2622.26U23 WK1 200


218BF12.0523.05U23 MK2 200
219AF12.1023.10U23 MK2 200
220BF13.5324.53J MK4 1000
221AF14.001.00J MK4 1000
222CF14.131.13J WK1 500
223BF14.181.18J WK1 500
224AF14.231.23J WK1 500
226BF15.012.01U23 WK1 200
227AF15.062.06U23 WK1 200
232BF16.033.03U23 WK2 500
233AF16.083.08U23 WK2 500

  

 



Sprinters lead the charge at Junior World Champs

New Zealand's fast-twitch brigade led the charge on the second day of the junior world canoe sprint championships in Portugal overnight. Photo: Britney Ford, courtesy of Jenny Brown

Britney.JPG

Britney Ford, Junior WK1 200

New Zealand's fast-twitch brigade led the charge on the second day of the junior world canoe sprint championships in Portugal overnight.

Most of the 18-strong team was in action, with five 200m sprint crews progressing to the semifinals in a solid afternoon session.

They were led by Poverty Bay's Kim Thompson, who clocked 44.520secs to finish third in her under-23 K1 200m heat, comfortably making it through to the next round.

Wanganui's Max Brown and Aiden Nossiter were fifth in their under-23 K2 200m heat, Britney Ford was sixth in her under-18 K1 200m heat and Karl McMurtrie (under-18) and Andrew Roy (under-23) both dipped under the 40sec mark in their respective K1 heats, enough to finish seventh and make it through to the semifinals.

Earlier, Rebecca Cole and Briar McLeely narrowly missed making their second A final, after helping the under-23 K4 women into the top echelon yesterday. Needing a top-three finish in their K2 500m semifinal, the North Shore pair were pipped by Kazakhstani pair Kristina Absinskaya and Zoya Ananchenko by just 0.544secs to finish fourth, with Australian and Danish crews taking the first two spots. Cole and McLeely will instead race tomorrow night's B final.

The under-18 men's K4 of Thomas Cole, Toby Brooke, Karl McMurtrie and Alex Bristow also made it through to the B final after finishing sixth in their 1000m semifinal, while Hawke's Bay's Elise Legarth was fifth in her under-18 K1 500m semifinal, good enough to make the C final.

Danielle Currie made the semifinals of the under-23 K1 500m, finishing ninth, while under-18 K2 crew Tess Allen and Cassandra Wilson and under-18 K2 200m crew Thomas Cole and Alex Bristow both finished eighth in the heats.

Tonight's action will see McLeely, Cole, Thompson and Currie chase a medal in the K4 500m A final, while the 200m paddlers all have semifinals.

FRIDAY 24 JULY

#H/S/FLaneTime PortTime NZEventCompetitor(s)Progression/Result
57H178.3019.30J MK4 1000Thomas Cole, Toby Brooke, Karl McMurtrie, Alex Bristow7th in 3.15.332 to semi
60H188.5719.57J WK1 500Elise Legarth6th in 2.07.292 to semi
67H119.3220.32U23 WK1 500Danielle Currie6th in 2.04.256 to semi
78H2310.4521.45J WK2 500Tess Allen, Cassandra Wilson8th in 2.04.532 - out
81H2111.0022.00U23 WK2 500Rebecca Cole, Briar McLeely4th in1.59.000to semi
85-86Semis11.28-11.3522.28J MK4 1000Thomas Cole, Toby Brooke, Karl McMurtrie, Alex Bristow6th in 3.20.880 to B
87-90Semis11.48-12.0322.48J WK1 500Elise Legarth5th in 2.14.748 to C
92-93Semis
12.13-12.1823.13U23 WK1 500Danielle Currie9th in 2.11.228 - out
100-101Semis13.09-13.1424.09U23 WK2 500Rebecca Cole, Briar McLeely4th in 1.56.380 to B
103H1815.002.00U18MK1 200Karl McMurtrie7th in 39.992 to semi
110H4115.352.35J WK1 200Britney Ford6th in 48.16 to semi
119H2316.203.20U23 MK1 200Andrew Roy7th in 39.008 to semi
123H2316.453.45U23 WK1 200Kim Thompson3rd in 44.520 to semi
136H1117.454.45J MK2 200Thomas Cole, Alex Bristow8th in 38.596 - out
141H2318.105.10U23 MK2 200Max Brown, Aiden Nossiter5th in 36.768 to semi

  

SATURDAY 25 JULY 

#H/S/FLaneTime PortTime NZEventCompetitor(s)Progression/Result
146BF19.0020.00J WK4 500Courtney Hoskin, Shani Clark, Elise Legarth, Britney Ford
148BF29.1820.18J MK1 1000Toby Brooke
152CF69.5220.52U23 MK1 1000Kurtis Imrie
157AF110.4121.41U23 WK4 500Briar McLeely, Kim Thompson, Danielle Currie, Rebecca Cole
166Semis915.002.00J MK1 200Karl McMurtrie1-3 to A, 4-6 to B
171Semis115.252.25J WK1 200Britney Ford1-2 + NBT to A
3x3rd, 4x4th, 2x5th BT to B
2x5th, 4x6th, 3NBT to C
177Semis115.552.55U23 MK1 200Andrew Roy1-2 + NBT to A
3x3rd, 4x4th, 2x5th BT to B
2x5th, 4x6th, 3NBT to C
183Semis316.253.25U23 WK1 200Kim Thompson1-3 to A, 4-6 to B
195Semis217.254.25U23 MK2 200Max Brown, Aiden Nossiter1-3 to A, 4-6 to B

 SUNDAY 26 JULY 

#H/S/FLaneTime PortTime NZEventCompetitor(s)Result
197BF
9.0020.00J MK1 200

198CF9.0520.05J WK1 200
199BF9.1020.10J WK1 200
202AF9.2520.25J MK1 200
203AF9.3820.38J WK1 200
206BF10.1721.17J MK2 200
207AF10.2221.22J MK2 200
208CF10.4321.43U23 MK1 200
209BF10.4821.48U23 MK1 200
210BF10.5321.53U23 WK1 200
214AF11.1322.13U23 MK1 200
215AF
11.2622.26U23 WK1 200


218BF12.0523.05U23 MK2 200
219AF12.1023.10U23 MK2 200
220BF13.5324.53J MK4 1000
221AF14.001.00J MK4 1000
222CF14.131.13J WK1 500
223BF14.181.18J WK1 500
224AF14.231.23J WK1 500
226BF15.012.01U23 WK1 200
227AF15.062.06U23 WK1 200
232BF16.033.03U23 WK2 500
233AF16.083.08U23 WK2 500

  

 



Sprinters lead the charge at Junior World Champs
 

Trading Post

Vajda infusion 2 XL

Date: Saturday, 14 October 2017

Author: Lee

Jantex Gamma M

Date: Sunday, 8 October 2017

Author: Chris

Vajda Infusion L

Date: Sunday, 8 October 2017

Author: Chris

 

Latest News & Features

Young kayakers race with Olympic stars

Young kayakers race with Olympic stars

Date: Monday, 16 October 2017

Olympic kayaker Aimee Fisher (left) teamed up with Sophie Brooke (Wanganui), Ryan Clough (Waitara) ...

Perfect weekend for South Island Champs

Perfect weekend for South Island Champs

Date: Monday, 2 October 2017

It really was a perfect weekend down in Twizel, surrounded by the alps and without a breath of wind ...

NZ kayakers finish Worlds on a high

NZ kayakers finish Worlds on a high

Date: Monday, 28 August 2017

The New Zealand kayaking team has celebrated its most successful world championship campaign, ...

 
 
© Copyright 2017 Canoe Racing New Zealand