Asia Pacific NZ Schedule & Results

FRIDAY   *Start delayed due to inclement weather

 Race
#
EventTime 
Aus
Time
NZ
Competitor(s)Progression/Result
 1: H116 MK1 10008.00am10.30amRyan Clough2nd to Final
 2: H216 MK1 10008.07am10.37amArchie Tonks
Thomas MacGibbon
2nd to Final
3rd to Final
 3: H118 MK2 10008.14am10.44am L Thompson, B Bristow4th to Final
 4: H218 MK2 10008.21am10.51amD Neal-Hill, J Clifton 2nd to Final
 5: DF21 MK4 10008.28am10.58am McCallum, Legarth, McCarthy, Koekemoer2nd SILVER 
 7: DF16 MK2 10009.07am11.37am L Wylaars, F McGuinness
K Marshall, A Tonks
4th
7th
 8:DF18 MK4 10009.14am11.44am Neal-Hill, Lace, Clifton, Ferkins
Thompson, Moles, Bristow, MacGibbns
1st GOLD
6th
 9: DF21 MK1 10009.21am11.51am  Ben McCallum
Zach Ferkins
Hamish Legarth
3rd BRONZE
5th
7th
10: DF 16 MK4 100010.00am 12.30pm Tonks, Clough, McGuinness, MacGibbon
Marshall, Tonks, Wylaars, Koekemoer, Thompson
1st GOLD
5th
11: H118 MK1 1000 10.07am12.37pmFletcher Moles2nd to Final
12: H218 MK1 100010.14am12.44pm Sam Ferkins
Liam Lace
1st to Final
2nd to Final
13: DF 21 MK2 100010.21am12.51pm H Legarth, D Neal-Hill
J Koekemoer, S McCarthy
3rd BRONZE
5th
14: F18 MK2 100011.00am1.30pm D Neal-Hill, J Clifton
L Thompson, B Bristow
2nd SILVER
4th 
15: F16 MK1 100011.07am1.37pm Thomas MacGibbon
Archie Tonks
5th
6th 
17: F18 MK1 100011.30am2.00pm Sam Ferkins
Fletcher Moles
Liam Lace 
1st GOLD
2nd SILVER
7th
19: DF 16 WK4 2002.07pm4.37pm Pritchard, Luthi, Brooke, Warren-Moiser
Scarlett, Hetherington, Armstrong (CI), Tierney (CI)
1st GOLD
4th
20: DF18 WK1 2002.14pm4.44pm  Olivia Brett
Brooklyn Saunders
Lucy Matehaere
1st GOLD
4th
7th
21: DF 21 WK2 2002.21pm 4.51pmH Baker, A Bermingham 3rd BRONZE
22: H1 16 MK1 2002.28pm4.58pm Flynn McGuinness
Archie Tonks
Ryan Clough
2nd to Final  
3rd to Final
5th to Final
25: H116 WK2 2003.07pm5.37pm T Pritchard, P Luthi
S Old, C Hetherington
1st to Final 
5th to Final
26: H216 WK2 2003.14pm5.44pm S Brooke, S Warren-Moiser2nd to Final
28: DF21 WK1 2003.21pm5.51pm Alicia Hoskin
Samalulu Clifton
Alex Bermingham
2nd SILVER
6th
7th
29: H118 MK1 200 3.28pm 5.58pmDylan Neal-Hill
Jack Clifton 
 2nd to Final
7th Out
30: H218 MK1 2003.35pm6.05pmBen Bristow 5th to Final 
27: DF18WK4 2003.42pm 6.12pmBrett, Hoskin, Saunders, Matehaere1st GOLD

SATURDAY
Race
#
EventTime
Aus
Time
NZ
Competitor(s)Progression/Result
31: H116 WK1 2008.00am10.30amScarlett Old
Pieta Luthi 
2nd to Final
1st to Final
32: H2  16 WK1 200  8.07am10.37am Cass Hetherington4th to Final
35: DF 21 MK1 200 8.21am10.51amZac Ferkins
Hamish Legarth
Sean McCarthy 
 3rd BRONZE
5th
8th
34: DF 21 WK4 2008.28am10.58amLuthi, Baker, Bermingham, Clifton 3rd BRONZE
36: F 16 WK2 200 9.00am 11.30am T Pritchard, P Luthi
S Old, C Hetherington
S Brooke, S Warren-Moiser
1st GOLD
5th
7th
37: F 16 MK1 200 9.07am 11.37amFlynn McGuinness 
Ryan Clough
Archie Tonks
3rd BRONZE
6th
9th
38: F 18 MK1 200 9.50am 12.20pm Dylan Neal-Hill 
Ben Bristow
1st GOLD
9th
39: F16 WK1 200 9.57am12.27pmPieta Luthi 
Scarlett Old
Cass Hetherington
1st GOLD
6th
9th
41: H116 WK1 500 1.07pm 3.37pm Sophie Brooke 3rd to Final
42: H2 16 WK1 5001.14pm 3.44pm Tilly Pritchard
Stacey Warren-Moiser 
1st to Final  
5th to Final
43: DF 18 WK2 500 1.21pm 3.51pmA Hoskin, O Brett
B Saunders, L Matehaere
1st GOLD
6th
44: DF 21 WK4 500 1.28pm 3.58pm Saunders, Bermingham, Luthi, Clifton 2nd SILVER 
45: DF 16 MK4 500 1.35pm 4.05pm  Wilkinson, Clough, McGuinness, MacGibbon
Marshall, Tonks, Wylaars, Moles 
1st GOLD
5th
46: H1 18 MK2 500 1.42pm 4.12pm D Neal-Hill, J Clifton
S Ferkins L Lace 
3rd to Final
4th to Final 
47: H2 18 MK2 500 1.49pm 4.18pmB Bristow, L Thompson  4th to Final  
49: DF 21 MK4 5002.14pm 4.44pm McCallum, Legarth, McCarthy, Koekemoer  3rd BRoNZE
51: H116 WK2 500 2.28pm 4.58pm T Pritchard, P Luthi
S Brooke, S Warren-Moiser
S Old, C Hetherington 
2nd to Final  
3rd to Final
5th to Final
53: DF 18 WK4 500 2.42pm 5.12pmHoskin, Brett, Matehaere, Baker 2nd SILVER 
54: DF 21 WK1 500 2.49pm 5.19pm  Samalulu Clifton
Hannah Baker
Alex Bermingham 
3rd BRONZE
4th
7th
55: DF 16 Mix Relay 200 3.00pm 5.30pm Clough, McGuiness, Luthi Pritchard1st GOLD 
56: DF 18 Mix Relay 200 3.10pm 5.40pm Ferkins, Moles, Baker, Brett 1st GOLD 
57: DF 21 Mix Relay 200 3.20pm 5.50pmKoekemoer, Ferkins, Clifton, Saunders 3rd BRONZE 

SUNDAY
Race
#
EventTime
Aus
Time
NZ
Competitor(s)Progression/Result
58: DF16 WK4 5008.30am11.00amPritchard, Brooke, Old, Warren-Moiser3rd BRONZE
59: DF 18 WK1 5008.37am 11.07am Alicia Hoskin
Olivia Brett 
Lucy Matehaere
1st GOLD
3rd BRONZE
4th
60: DF21 WK2 5008.44am 11.14am H Baker, A Bermingham
S Clifton, B Saunders
3rd BRONZE
5th
61: F18 MK2 5008.51am 11.21am D Neal Hill, J Clifton 
S Ferkins, L Lace
B Bristow, L Thompson
2nd SILVER
6th
8th
62: F 16 WK2 5009.30am 12.00pm T Pritchard, P Luthi
S Brooke, S Warren-Moiser
S Old, C Hetherington 
 2nd SILVER
7th
8th
63: DF 21 MK2 5009.37am12.07pm  J Koekemoer,Cunningham F (Aus)
H Legarth, S McCarthy
B McCallum, Z Ferkins
3rd - mixed crew no medal
3rd BRONZE
6th
65: DF 16 MK2 50010.13am 12.43pm  J Wilkinson, R Clough 
L Wylaars, F McGuiness
K Marshall, A Tonks
2nd SILVER
4th
9th
66: DF 18 MK4 50010.27am 12.57pm Neal-Hill, Lace, Clifton, Ferkins
Thompson, Moles, Bristow, MacGibbon
2nd SILVER
6th
67: F16 WK1 50010.34am 1.04pm  Tilly Pritchard
Sophie Brooke
Stacey Warren-Moiser
1st GOLD
7th
9th
68: DF Mix Relay 200  11.22am1.52pm  Wilkinson, Ferkins, Luthi, Clifton, Neal-Hill, Hoskin2nd SILVER

FINAL POINTS:   

  • Australia            490
  • New Zealand     407
  • Japan                 247
  • Singapore           91
  • Cook Islands        9
  • Tahiti                     1

 

FULL RACE DRAW

FULL PROGRAMME 

LIVE RESULTS 

POINTS

Asia Pacific NZ Schedule & Results

NZ race schedule for the Asia Pacific Regatta will be updated with results and progressions. Also shown are links to the Live Results and the event website.

FRIDAY   *Start delayed due to inclement weather

 Race
#
EventTime 
Aus
Time
NZ
Competitor(s)Progression/Result
 1: H116 MK1 10008.00am10.30amRyan Clough2nd to Final
 2: H216 MK1 10008.07am10.37amArchie Tonks
Thomas MacGibbon
2nd to Final
3rd to Final
 3: H118 MK2 10008.14am10.44am L Thompson, B Bristow4th to Final
 4: H218 MK2 10008.21am10.51amD Neal-Hill, J Clifton 2nd to Final
 5: DF21 MK4 10008.28am10.58am McCallum, Legarth, McCarthy, Koekemoer2nd SILVER 
 7: DF16 MK2 10009.07am11.37am L Wylaars, F McGuinness
K Marshall, A Tonks
4th
7th
 8:DF18 MK4 10009.14am11.44am Neal-Hill, Lace, Clifton, Ferkins
Thompson, Moles, Bristow, MacGibbns
1st GOLD
6th
 9: DF21 MK1 10009.21am11.51am  Ben McCallum
Zach Ferkins
Hamish Legarth
3rd BRONZE
5th
7th
10: DF 16 MK4 100010.00am 12.30pm Tonks, Clough, McGuinness, MacGibbon
Marshall, Tonks, Wylaars, Koekemoer, Thompson
1st GOLD
5th
11: H118 MK1 1000 10.07am12.37pmFletcher Moles2nd to Final
12: H218 MK1 100010.14am12.44pm Sam Ferkins
Liam Lace
1st to Final
2nd to Final
13: DF 21 MK2 100010.21am12.51pm H Legarth, D Neal-Hill
J Koekemoer, S McCarthy
3rd BRONZE
5th
14: F18 MK2 100011.00am1.30pm D Neal-Hill, J Clifton
L Thompson, B Bristow
2nd SILVER
4th 
15: F16 MK1 100011.07am1.37pm Thomas MacGibbon
Archie Tonks
5th
6th 
17: F18 MK1 100011.30am2.00pm Sam Ferkins
Fletcher Moles
Liam Lace 
1st GOLD
2nd SILVER
7th
19: DF 16 WK4 2002.07pm4.37pm Pritchard, Luthi, Brooke, Warren-Moiser
Scarlett, Hetherington, Armstrong (CI), Tierney (CI)
1st GOLD
4th
20: DF18 WK1 2002.14pm4.44pm  Olivia Brett
Brooklyn Saunders
Lucy Matehaere
1st GOLD
4th
7th
21: DF 21 WK2 2002.21pm 4.51pmH Baker, A Bermingham 3rd BRONZE
22: H1 16 MK1 2002.28pm4.58pm Flynn McGuinness
Archie Tonks
Ryan Clough
2nd to Final  
3rd to Final
5th to Final
25: H116 WK2 2003.07pm5.37pm T Pritchard, P Luthi
S Old, C Hetherington
1st to Final 
5th to Final
26: H216 WK2 2003.14pm5.44pm S Brooke, S Warren-Moiser2nd to Final
28: DF21 WK1 2003.21pm5.51pm Alicia Hoskin
Samalulu Clifton
Alex Bermingham
2nd SILVER
6th
7th
29: H118 MK1 200 3.28pm 5.58pmDylan Neal-Hill
Jack Clifton 
 2nd to Final
7th Out
30: H218 MK1 2003.35pm6.05pmBen Bristow 5th to Final 
27: DF18WK4 2003.42pm 6.12pmBrett, Hoskin, Saunders, Matehaere1st GOLD

SATURDAY
Race
#
EventTime
Aus
Time
NZ
Competitor(s)Progression/Result
31: H116 WK1 2008.00am10.30amScarlett Old
Pieta Luthi 
2nd to Final
1st to Final
32: H2  16 WK1 200  8.07am10.37am Cass Hetherington4th to Final
35: DF 21 MK1 200 8.21am10.51amZac Ferkins
Hamish Legarth
Sean McCarthy 
 3rd BRONZE
5th
8th
34: DF 21 WK4 2008.28am10.58amLuthi, Baker, Bermingham, Clifton 3rd BRONZE
36: F 16 WK2 200 9.00am 11.30am T Pritchard, P Luthi
S Old, C Hetherington
S Brooke, S Warren-Moiser
1st GOLD
5th
7th
37: F 16 MK1 200 9.07am 11.37amFlynn McGuinness 
Ryan Clough
Archie Tonks
3rd BRONZE
6th
9th
38: F 18 MK1 200 9.50am 12.20pm Dylan Neal-Hill 
Ben Bristow
1st GOLD
9th
39: F16 WK1 200 9.57am12.27pmPieta Luthi 
Scarlett Old
Cass Hetherington
1st GOLD
6th
9th
41: H116 WK1 500 1.07pm 3.37pm Sophie Brooke 3rd to Final
42: H2 16 WK1 5001.14pm 3.44pm Tilly Pritchard
Stacey Warren-Moiser 
1st to Final  
5th to Final
43: DF 18 WK2 500 1.21pm 3.51pmA Hoskin, O Brett
B Saunders, L Matehaere
1st GOLD
6th
44: DF 21 WK4 500 1.28pm 3.58pm Saunders, Bermingham, Luthi, Clifton 2nd SILVER 
45: DF 16 MK4 500 1.35pm 4.05pm  Wilkinson, Clough, McGuinness, MacGibbon
Marshall, Tonks, Wylaars, Moles 
1st GOLD
5th
46: H1 18 MK2 500 1.42pm 4.12pm D Neal-Hill, J Clifton
S Ferkins L Lace 
3rd to Final
4th to Final 
47: H2 18 MK2 500 1.49pm 4.18pmB Bristow, L Thompson  4th to Final  
49: DF 21 MK4 5002.14pm 4.44pm McCallum, Legarth, McCarthy, Koekemoer  3rd BRoNZE
51: H116 WK2 500 2.28pm 4.58pm T Pritchard, P Luthi
S Brooke, S Warren-Moiser
S Old, C Hetherington 
2nd to Final  
3rd to Final
5th to Final
53: DF 18 WK4 500 2.42pm 5.12pmHoskin, Brett, Matehaere, Baker 2nd SILVER 
54: DF 21 WK1 500 2.49pm 5.19pm  Samalulu Clifton
Hannah Baker
Alex Bermingham 
3rd BRONZE
4th
7th
55: DF 16 Mix Relay 200 3.00pm 5.30pm Clough, McGuiness, Luthi Pritchard1st GOLD 
56: DF 18 Mix Relay 200 3.10pm 5.40pm Ferkins, Moles, Baker, Brett 1st GOLD 
57: DF 21 Mix Relay 200 3.20pm 5.50pmKoekemoer, Ferkins, Clifton, Saunders 3rd BRONZE 

SUNDAY
Race
#
EventTime
Aus
Time
NZ
Competitor(s)Progression/Result
58: DF16 WK4 5008.30am11.00amPritchard, Brooke, Old, Warren-Moiser3rd BRONZE
59: DF 18 WK1 5008.37am 11.07am Alicia Hoskin
Olivia Brett 
Lucy Matehaere
1st GOLD
3rd BRONZE
4th
60: DF21 WK2 5008.44am 11.14am H Baker, A Bermingham
S Clifton, B Saunders
3rd BRONZE
5th
61: F18 MK2 5008.51am 11.21am D Neal Hill, J Clifton 
S Ferkins, L Lace
B Bristow, L Thompson
2nd SILVER
6th
8th
62: F 16 WK2 5009.30am 12.00pm T Pritchard, P Luthi
S Brooke, S Warren-Moiser
S Old, C Hetherington 
 2nd SILVER
7th
8th
63: DF 21 MK2 5009.37am12.07pm  J Koekemoer,Cunningham F (Aus)
H Legarth, S McCarthy
B McCallum, Z Ferkins
3rd - mixed crew no medal
3rd BRONZE
6th
65: DF 16 MK2 50010.13am 12.43pm  J Wilkinson, R Clough 
L Wylaars, F McGuiness
K Marshall, A Tonks
2nd SILVER
4th
9th
66: DF 18 MK4 50010.27am 12.57pm Neal-Hill, Lace, Clifton, Ferkins
Thompson, Moles, Bristow, MacGibbon
2nd SILVER
6th
67: F16 WK1 50010.34am 1.04pm  Tilly Pritchard
Sophie Brooke
Stacey Warren-Moiser
1st GOLD
7th
9th
68: DF Mix Relay 200  11.22am1.52pm  Wilkinson, Ferkins, Luthi, Clifton, Neal-Hill, Hoskin2nd SILVER

FINAL POINTS:   

  • Australia            490
  • New Zealand     407
  • Japan                 247
  • Singapore           91
  • Cook Islands        9
  • Tahiti                     1

 

FULL RACE DRAW

FULL PROGRAMME 

LIVE RESULTS 

POINTS

Asia Pacific NZ Schedule & Results
 

 

Latest News & Features

Introducing - Craig Mustard

Introducing - Craig Mustard

Craig has recently taken up the newly-established position of the Canoe Racing NZ Development Coach ...

Mowlem guns for third title

Mowlem guns for third title

It’s going to be a busy November for reigning King of the Harbour Andrew Mowlem, who will be back ...

The genius of Vaaka

The genius of Vaaka

Canoe Racing New Zealand recently signed a sponsorship agreement with Dunedin-based company Vaaka ...

 
 
© Copyright 2019 Canoe Racing New Zealand