CRNZ Blog

GP2 NZ Race Schedule

Author -  Karen Simpson

GP2 NZ Race Schedule

FRIDAY 9 FEBRUARY 

Live Results

Race # Aus TimeNZ TimeEventCompetitor(s)Progression/Result
R4 Final8.15am10.15amU18 MK2 1000Dylan Neal Hill, Jack Clifton
Lucas Thompson, Liam Walker
 3rd in 3:33.12 - BRONZE
5th in 3:43.04
R7 Final8.30am10.30am U18 WK2 500Brooklyn Saunders, Alex Bermingham
Pieta Luthi, Tiana Williamson
Hannah Baker, Lucy Matehaere
 3rd in 1:55.96 - BRONZE
8th in 2:46.67 
DNF
R17 H19.45am11.45am U18 MK1 200Dylan Neal Hill
Jack Wilkinson
1st in 38.57 to A final
7th in  41.28 to semi
R18 H2 9.50am 11.50amU18 MK1 200Flynn McGuiness
Sam Ferkins
6th in 42.26 to semi
1st in 39.63 to A final

R19 H39.55am11.55am U18 MK1 200Jack Clifton5th in 41.85 to semi
R25 H2 11.05am1.05pm U18 MK1 1000Sam Ferkins 1st in 3:50.12 to A final
R31 H111.35am1.35pm U18 WK1 200Alicia Hoskin 1st in 43.70 to A final
R32 H211.40am1.40pm U18 WK1 200Pieta Luthi
Lucy Matehaere
Brooklyn Saunders
1st in 47.24 to A final
2nd in 47.38 to A final
5th in 48.37 to semi  
R39 S1
12.25pm2.25pm U18 MK1 200Jack Clifton
Jack Wilkinson
5th in 41.58 to B final
6th in 41.85 to B final
R40 S212.30pm2.30pm U18 MK1 200Flynn McGuiness 8th in 42.80 Out
R54 S12.35pm4.35pm U18 WK1 200Brooklyn Saunders 4th in 49.02 Out  
R62 H13.40pm5.40pm U18 MK1 500Liam Lace5th in 1:54.69 to Semi
R63 H23.45pm5.45pm U18 MK1 500Liam Walker7th in 1:56.56 to Semi
R64 H3 3.50pm5.50pm U18 MK1 500Lucas Thompson3rd in 1:51.29 to Semi  
R71 H1 4.20pm6.20pm U18 WK1 500Hannah Baker
Alicia Hoskin
Tiana Williamson
2nd in 2:04.73 to Semi
1st in 1:58.12 to A final
4th in 2:07.93 to Semi
R73 H3 4.30pm6.30pm U18 WK1 500Tilly Pritchard
Alex Bermingham
1st in 2:04.15 to A final
2nd in 2:05.91 to Semi

SATURDAY 10 FEBRUARY 

Live Results

Race #Aus TimeNZ TimeEventCompetitor(s)Progression/Result
R79 F8.15am10.15amU18 MK1 1000Sam Ferkins1st in 3:48.22  GOLD
R89 BF9.35am11.35amU18 MK1 200Jack Clifton
Jack Wilkinson
4th in 41:08
5th in 41:35 
90 AF9.40am11.40amU18 MK1 200Dylan Neal Hill
Sam Ferkins
1st in 38:58 GOLD
9th in 40:89 
R95 S110.15am12.15pmU18 WK1 500Hannah Baker
Tiana Williamson
3rd in 2:06.85 to A final
7th in 2:13.89 to B final
R96 S110.20am12.20pmU18 WK1 500Alex Bermingham3rd in 2:06.68 to A final
R106 F11.55am1.55pmU18 WK1 200Alicia Hoskin
Pieta Luthi
Lucy Matehaere
1st in 43.34 GOLD
2nd in 45.72 SILVER
6th in 46.97
R112 F12.50pm2.50pmU18 MK2 500Dylan Neal Hill, Jack Clifton
Jack Wilkinson, Flynn McGuiness
2nd in 1:40.68 SILVER
7th in 1:47.42   
R118 H11.40pm3.40pmU18 WK1 1000Tilly Pritchard4th in 4:29.80 to A final
R119 H21.45pm3.45pmU18 WK1 1000Hannah Baker1st in 4:25.04 to A final
R130 H14.05pm6.05pmU18 MK2 200Dylan Neal Hill, Liam Walker
Jack Wilkinson, Flynn McGuiness
4th in 39.32 to A final 
5th in 40.45 to A final
R131 H24.10pm6.10pmU18 MK2 200Lucas Thompson, Lack Clifton
Liam Lace, Sam Ferkins
3rd in 38.03 to A final
2nd in 38.02 to A final
  
R132 F4.20pm6.20pmU18 WK4 500 A Hoskin, B Saunders, A Bermingham, L Matehaere
T Pritchard, P Luthi, H Baker, T Wilkinson
1st in 1:43.49 GOLD
2nd in 1:46.80 SILVER

SUNDAY 11 FEBRUARY

Live Results

Race #Aus TimeNZ TimeEventCompetitor(s)Progression/Result
R137 S18.15am10.15amU18 MK1 500Lucas Thompson
Liam Walker
4th in 1:53.85 to Semi
5th in 1:58.68 to Semi
R138 S28.20am10.20amU18 MK1 500Liam Lace7th in 1:56.48 to Semi    
R142 BF8.40am10.40amU18 WK1 500Tiana Williamson9th in 2:14.95
R143 AF8.45am10.45amU18 WK1 500Alicia Hoskin
Tilly Pritchard
Alex Bermingham
Hannah Baker
1st in 2:01.90 GOLD
6th in 2:06.92
7th in 2:08.52
8th in 2:08.71
R151 BF10.15am12.15pmU18 MK1 500Lucas Thompson
Liam Lace
Liam Walker
3rd in 1:55.48
6th in 1:58.95
9th in 2:02.67
R156 H110.40am12.40pmU18 WK2 200Alicia Hoskin, Hannah Baker
Brooklyn Saunders, Alex Bermingham
Scratched
1st in 44:16 to A final
R157 H210.45am12.45pmU18 WK2 200Pieta Luthi, Lucy Matehaere
Tilly Pritchard, Tiana Williamson
1st in 43.85 to A final
3rd in 44.75 to A final
R162 F12.00pm2.00pmU18 MK4 500D Neal-Hill, L Lace, J Clifton, S Ferkins
L Thompson, J Wilkinson, L Walker, F McGuiness
1st in 1:29.07 GOLD
3rd in 1:34.46 BRONZE
R164 F12.20pm2.20pmU18 WK1 1000Hannah Baker
Tilly Pritchard
4th in 4:22.73
8th in 4:30.80
R167 F1.40pm3.40pmOpen WK4 500A Hoskin, B Saunders, A Bermingham, L Matehaere4th in 1:42.20
R170 F
   U18 MK2 200  Dylan Neal-Hill, Liam Walker
Lucas Thompson, Jack Clifton
Liam Lace, Sam Ferkins
Jack Wilkinson, Flynn McGuiness
3rd in 38.05 BRONZE
4th in 38.45
5th in 38.50
6th in 39.06
172 F  U18 WK2 200 Brooklyn Saunders, Alex Bermingham 
Pieta Luthi, Lucy Matehaere
Tilly Pritchard, Tiana Williamson
2nd in 42.77 SILVER 
3rd in 43.10 BRONZE
4th in 43:49


GP2 NZ Race Schedule

Post New Comment

Name *
Subscribe
Comment *
 

CRNZ Blog

Comments: 0

View Comments

Kayak Krazy Results - North Shore

The last of the kayak crazy 10km series races before the Champs to be held this coming weekend, was hosted by North Shore Canoe Club at the new venue of Greenhithe estuary boat ram ...

Author: Karen Simpson

Trading Post

Wanted Jantex Gamma Rio Paddle (small)

Date: Sunday, 11 February 2018

Author: Darren

Havel High Performace Tyro K1

Date: Sunday, 4 February 2018

Author: Dayle MacKenzie

Vajda accelero s

Date: Tuesday, 30 January 2018

Author: Katie Foster

 

Latest News & Features

Rivals ready to test Carrington’s supremacy

Rivals ready to test Carrington’s supremacy

Date: Thursday, 22 February 2018

Lisa Carrington will be looking to regain her K1 200m national title at this week’s NZCT New ...

Carrington & Walker win Halberg Awards

Carrington & Walker win Halberg Awards

Date: Friday, 9 February 2018

Carrington retains Lonsdale Cup

Carrington retains Lonsdale Cup

Date: Wednesday, 31 January 2018

Lisa Carrington has been awarded the prestigious Lonsdale Cup for the second time. ...

 
 
© Copyright 2018 Canoe Racing New Zealand